Anasayfa | Tüzüğümüz | Tarihçemiz | Baframız | Hutbeler | Haberler | Yönetim | Denetim | Videolar | Resimler | İletişim
Haftanın Vaazı'' Ana baba Hukuku'' |Bafra Din Görevlileri Derneği - Web Sitesi
Haftanın Vaazı'' Ana baba Hukuku''

Haftanın Vaazı'' Ana baba Hukuku''

وَقَضَى رَبُّكَ أَلاَّ تَعْبُدُواْ إِلاَّ إِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَاناً إِمَّايَبْلُغَنَّ عِندَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلاَهُمَا فَلاَ تَقُل لَّهُمَاأُفٍّ وَلاَ تَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوْلاً كَرِيماً:وَاخْفِضْلَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَقُل رَّبِّ ارْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّيَانِيصَغِيرا:ً
           “Rabbin sadece kendisine ibadet etmenizi, anne babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi, sizin yanınızda yaşlanırsa kendilerine ÖF bile deme; onları azarlama, ikisine de güzel söz söyle. Onları esirgeyerek alçak gönüllülükle üzerlerine kanat ger ve: Rabbim, küçüklüğümde onlar beni nasıl yetiştirmişlerse, şimdi de sen onlara (öyle) rahmet et. Diyerek dua et.” (NİSA SURESİ – 23–24. AYETLER)
     İnsanın doğumundan ölümüne kadar, görev ve sorumlulukları iki maddede özetlenir: Birincisi, Allah’a karşı olan görev ve sorumluluklarıdır. Çünkü insanı yaratan, yaşatan ve üstün yeteneklerle donatan O’dur. İnsana sayılamayacak kadar nimetler vermiş ve onu yaratıkların en üstünü kılmıştır. Kâinatta var olan her şeyi, onun emrine vermiş ve ona hizmet var etmiştir. İnsanı öldürecek ve diriltecek olan O’dur. Sonra da dünyada yaşadığı sürece, erginlik çağından itibaren ölünceye kadar yaptıklarından onu sorgulayacak olan da O’dur.
     Allah’a karşı olan görevlerinin başında, O’nun varlığına ve birliğine inanmak ve yalnız O’na ibadet etmek gelir. Bütün peygamberler, önce bu esası tebliğ etmişler ve bu inanç etrafında insanların birleşmesini sağlamışlardır. Özet olarak söylemek gerekirse: İnsana ilk borç olan Allah’ı tanımak ve verdiklerine şükretmiş olmak için O’na ibadet etmektir.
     İkincisi, Allah’ın yaratıklarına karşı olan görev ve sorumluluklarımızdır. Yaratıklar içinde insana en çok yakın olan ve insan üzerinde en çok hakkı bulunan, anne ve babadır. Çünkü Allah Teala, onları insanın var olması için sebep kılmıştır. Bunun içindir ki, Allah Teala kendisine ibadetten sonra ikinci derecede anne ve babaya iyilik yapılmasını emretmiş ve şöyle buyurmuştur:
  وَقَضَى رَبُّكَ أَلاَّ تَعْبُدُواْ إِلاَّ إِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَاناً إِمَّايَبْلُغَنَّ عِندَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلاَهُمَا فَلاَ تَقُل لَّهُمَاأُفٍّ وَلاَ تَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوْلاً كَرِيماً:وَاخْفِضْلَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَقُل رَّبِّ ارْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّيَانِيصَغِيرا:
           “Rabbin sadece kendisine ibadet etmenizi, anne babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi, sizin yanınızda yaşlanırsa kendilerine ÖF bile deme; onları azarlama, ikisine de güzel söz söyle. Onları esirgeyerek alçak gönüllülükle üzerlerine kanat ger ve: Rabbim, küçüklüğümde onlar beni nasıl yetiştirmişlerse, şimdi de sen onlara (öyle) rahmet et. Diyerek dua et.” (NİSA SURESİ – 23–24. AYETLER)

Bafra Müftülüğü

İsmail ÇİÇEK

Vaaz'ın Tamamını Görmek İçin Tıklayınız

 

   Admin : (Yönetim) Haberin Tarihi : | 28.02.2016 - 22:05:29 | Okunma Sayısı : 1871 Facebook'ta Paylaş

Güncel Haberler
Bayram Vaazı Bayramların Önemi
Tüm Türkiye Bayram Hutbesi
Haftanın Vaazı'' Ramazan Ayı ''
Haftanın Vaazı Üç Aylar Ve Fazileti
Haftanın Vaazı'' Regaib Kandili ''
Haftanın Vaazı''Zararlı Maddeler''
Haftanın Vaazı'' İslam Ve Şehitlik ''
Haftanın Vaazı Dua Ve Kulluğumuz
Haftanın Vaazı'' Ana baba Hukuku''
Haftanın Vaazı Akrabaya Yardım

En Çok Okunan Haberler
Yaz Kur'an Kursu Belgeleri
Müftülüğümüzün Hadis Yarışması
Aktekke Kur'an Kursunu Tanıyalım
Yurtdışında Başarılar Diliyoruz
Çanakkale Haftası
Ramazan Bayramı Vaazı
Abbas Kılıç Meslektaşımız.
Haftanın Vaazı'' Regaib Kandili ''
Asar Köyünde Hüzünlü vedalaşma !
Öğrenci Kayıt Girişi İnternetten
Yeterlilik Sınavı 2011 de
Sürmeli Köyü İmam Hatibi.
Meslektaşımıza Geçmiş Olsun
Haftanın Vaazı Gençlik Ve Bağımlılık
Aidatını Ödemeyen Üyelerimiz.
Berat Kandili Mesajı
Dededağ Köyü K.Kursumuz
S.T.S Sınav Sonuçları Belli Oldu
Müftülüğümüzde Münhal Kadrolar
Seviye Tespit Soru Ve Cevapları.
Diyanet MBSTS Başvurusu
Vefat ve Başsağlığı Diliyoruz.
Bafrada Regaib Kandili Çoşkusu
T.D.Vakfı Yüksek Öğrenim Bursu
2011 Yılı Hutbe Konuları
D.İ.B.Nakil ve Rotasyon Genelgesi
Diyanet MBSTS Sınav Duyurusu
Haftanın Vaazı ''Sağlık Bir Nimetir''
MBSTS Sınav Soruları Ve Cevapları
Osman Öztürk Trafik Kaza Geçirdi !
Anasayfa