Anasayfa | Tüzüğümüz | Tarihçemiz | Baframız | Hutbeler | Haberler | Yönetim | Denetim | Videolar | Resimler | İletişim
Haftanın Vaazı''Allah Ve Ahiret İnancı '' |Bafra Din Görevlileri Derneği - Web Sitesi
Haftanın Vaazı''Allah Ve Ahiret İnancı ''

Allah’a İman Ve Ahiret İnancı

 
     “İnkâr edenler, öldükten sonra tekrar dirilmeyeceklerini ileri sürerler. De ki: “Hayır! (Zannettiğiniz gibi değil.) Rabbime and olsun ki, siz, mutlaka diriltileceksiniz, sonra yaptıklarınız size haber verilecektir. Bu ise Allah’a göre kolaydır.” (TEGABÜN SURESİ – 7. AYET)
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ آمِنُواْ بِاللّهِ وَرَسُولِهِ وَالْكِتَابِ الَّذِي نَزَّلَعَلَى رَسُولِهِ وَالْكِتَابِ الَّذِيَ أَنزَلَ مِن قَبْلُ وَمَن يَكْفُرْبِاللّهِ وَمَلاَئِكَتِهِ وَكُتُبِهِ وَرُسُلِهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ فَقَدْ ضَلَّضَلاَلاً بَعِيداً:
  “Ey iman edenler! Allah’a, Peygamber’ine, peygamberine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba iman edin. Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve ahiret gününü inkâr ederse, derin bir sapıklığa düşmüş olur.”(NİSA SURESİ – 136. AYET)
     Din, fert ve toplum hayatını her yönüyle kuşatan; iman, ibadet, ahlâk ve muamelâtla ilgili değerler bütünüdür. Bu değerler bütününün, iman kapsamında yer alan en önemli ilkelerinden biri, ahirete imandır. Ahirete iman; dünyada yapılan davranışlara göre, ya mutluluk dolu bir yaşam veya belirli bir süresi ya da bütünü, azaplarla çevrili, ebedi bir hayat yaşamak için, ölümden sonra tekrar dirilmeye inanmaktır.
     İnsanın varlığı bir bitki gibi yalnız dünya hayatı ile sınırlı değildir. Kan pıhtısı ile başlayan bedensel yapı, yeraltında çürüyüp toprak olurken, insanın özü ve gerçek kişiliği olan ruh, ahiret dediğimiz öteki dünyada, varlığını ve yeni yaşamını devam ettirecektir. Dolayısıyla yaşam, sadece dünya hayatından ibaret olmadığı gibi, bu hayatın son bulduğu ölüm de, bir yok oluş değildir; yeni ve ebedi bir hayatın başlangıcıdır. Ahiret, iyi ya da kötü, dünyada yapılan her davranışın hesabının verileceği ve neticede hak edilen sonuca göre, bir hayata sahip olunacağı bir yerdir. Onun için Sevgili Peygamberimiz (SAV): “Akıllı insan, nefsini hesaba çeken ve ölümden sonrası için hazırlık yapan kimsedir.” buyurdu.
     Bilindiği gibi “İnsanları hayvanlardan ayıran en önemli özellik akıldır.” Aklın asli görevi ise nefis muhasebesi yapmak, geleceğini düşünmek ve ölümden sonrası için hazırlanmaktır. Çünkü insan, ölüm gerçeğini ve dolayısıyla ölümden sonrasını göz ardı edemez. Ahiret Gününe ve bu dünyada yaptığı her şeyin hesabını tek tek vereceğine inanmayan bir insan, dünya hayatını manalandıramaz, yaşama aşkı ve emelleriyle dolu, canlı ve gayeli bir hayat süremez, iradesi ve imkânlarını hayra, iyiliğe, erdeme, fazilete ve yüce gayelere yönlendiren bir insan olamaz. Ahiret Gününe ve hesaba çekilme inancı, kişiyi bencillik ve aşırılıklardan alıkoyar. Başkalarına daha saygılı olmayı sağlar. Her attığı adımın hesabını yapar. Doğru ve dürüst olur. Haksızlıktan ve haram lokma yemekten sakınır. Bunun içindir ki, Ahiret Gününe iman konusu, Kur’an-ı Kerim’de çokça işlenmekte, varlığı ve oluş şekli, şuurlara yerleştirilmektedir. Ahiret hayatı bütün ayrıntılarıyla anlatılmakta, cennet ve nimetleri, cehennem ve azabı gayet açık bir şekilde tasvir edilmektedir.
     Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurur:
زَعَمَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَن لَّن يُبْعَثُوا قُلْ بَلَى وَرَبِّيلَتُبْعَثُنَّ ثُمَّ لَتُنَبَّؤُنَّ بِمَا عَمِلْتُمْ وَذَلِكَ عَلَى اللَّهِ يَسِيرٌ:
    “İnkâr edenler, öldükten sonra tekrar dirilmeyeceklerini ileri sürerler. De ki: “Hayır! (Zannettiğiniz gibi değil.) Rabbime and olsun ki, siz, mutlaka diriltileceksiniz, sonra yaptıklarınız size haber verilecektir. Bu ise Allah’a göre kolaydır.” (TEGABÜN SURESİ - 7. AYET)

Bafra Müftülüğü

İsmail ÇİÇEK

Vaaz'ın Tamamını Görmek İçin Tıklayınız

 

   Admin : (Yönetim) Haberin Tarihi : | 17.01.2016 - 00:26:52 | Okunma Sayısı : 2367 Facebook'ta Paylaş

Güncel Haberler
Bayram Vaazı Bayramların Önemi
Tüm Türkiye Bayram Hutbesi
Haftanın Vaazı'' Ramazan Ayı ''
Haftanın Vaazı Üç Aylar Ve Fazileti
Haftanın Vaazı'' Regaib Kandili ''
Haftanın Vaazı''Zararlı Maddeler''
Haftanın Vaazı'' İslam Ve Şehitlik ''
Haftanın Vaazı Dua Ve Kulluğumuz
Haftanın Vaazı'' Ana baba Hukuku''
Haftanın Vaazı Akrabaya Yardım

En Çok Okunan Haberler
Yaz Kur'an Kursu Belgeleri
Müftülüğümüzün Hadis Yarışması
Yurtdışında Başarılar Diliyoruz
Çanakkale Haftası
Aktekke Kur'an Kursunu Tanıyalım
Abbas Kılıç Meslektaşımız.
Ramazan Bayramı Vaazı
Asar Köyünde Hüzünlü vedalaşma !
Öğrenci Kayıt Girişi İnternetten
Yeterlilik Sınavı 2011 de
Sürmeli Köyü İmam Hatibi.
Meslektaşımıza Geçmiş Olsun
Aidatını Ödemeyen Üyelerimiz.
Berat Kandili Mesajı
S.T.S Sınav Sonuçları Belli Oldu
Dededağ Köyü K.Kursumuz
Seviye Tespit Soru Ve Cevapları.
Müftülüğümüzde Münhal Kadrolar
Diyanet MBSTS Başvurusu
Haftanın Vaazı'' Regaib Kandili ''
Bafrada Regaib Kandili Çoşkusu
Vefat ve Başsağlığı Diliyoruz.
T.D.Vakfı Yüksek Öğrenim Bursu
D.İ.B.Nakil ve Rotasyon Genelgesi
Haftanın Vaazı Gençlik Ve Bağımlılık
2011 Yılı Hutbe Konuları
Diyanet MBSTS Sınav Duyurusu
Osman Öztürk Trafik Kaza Geçirdi !
MBSTS Sınav Soruları Ve Cevapları
Meslektaşlarımız TBMM Ziyaretleri
Anasayfa