Anasayfa | Tüzüğümüz | Tarihçemiz | Baframız | Hutbeler | Haberler | Yönetim | Denetim | Videolar | Resimler | İletişim
Çanakkale Zaferi Ve Şehitlik|Bafra Din Görevlileri Derneği - Web Sitesi
Çanakkale Zaferi Ve Şehitlik

 

İL                   : SAMSUN
AY-YIL         : MART  – 2011
TARİH          : 18.03.2011
 
ÇANAKKALE ZEFERİ VE ŞEHİTLİK
 
       Muhterem Müslümanlar!
 
    Şanlı tarihimizdeki kahramanlık destanlarından biri de Çanakkale Zaferi'dir. Bu zaferin elbette milletimizin tarihinde ayrı bir önemi ve yeri vardır. Bu büyük zafer, âdeta bugün olmuş gibi hafızalarımızda taze ve canlıdır.
Çanakkale Zaferi, birinci dünya savaşında kahraman Türk askerinin vatan müdafaasının eşsiz örneklerinden biridir. Bu zafer milletimizin iman ve azminin, metanet ve gücünün, din ve vatan sevgisinin unutulmaz belgesidir.
Çanakkale Zaferi, dini ve vatanıyla ve bütün mukaddes değerleriyle yok edilmek istenen bir milletin kahramanlık destanıdır. Zalim ve mağrur haçlı zihniyetinin, hakikat önünde perişan olmasıdır.
Çanakkale Zaferi, Yüce Rabbimizin: "Sizinle savaşanlara karşı Allah yolunda siz de savaşın. Ancak aşırı gitmeyin. Çünkü Allah aşırı gidenleri sevmez." (1) emrine uyarak cepheye atılan kahraman askerimizin destanıdır.
Çanakkale Zaferi, vatanı, milleti, bayrağı, dini ve devleti için canını seve seve feda eden, kanlı gömleği ile toprağa giren ve böylece Hakk’ın rızasına ulaşan şehitlerin destanıdır.
Çanakkale Zaferi, Mehmetçiğin çelik siperlerin yerine göğsünü gerdiği, merminin bittiği yerde süngüsünü, süngüsünün olmadığı yerde yumruğunu, yüreğini kullandığı fedakârlık destanıdır.
Anafartalar komutam Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Çanakkale'deki askerimizin manevi gücünü şöyle anlatıyor: "Karşılıklı siperler arasi sekiz metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekiler, hiçbiri kurtulmayarak kâmilen şehit düşüyor. İkinci siperdekiler onların yerine geçiyor. Fakat ne kadar gıpta edilecek itidal ve tevekkul ki; ölenleri görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, hiçbir tereddüt bile göstermiyor, sarsılmak yok!.. Okuma bilenler ellerinde Kur'an-ı Kerim, cennete girmeye hazırlanıyorlar. Bilmeyenler Kelimey-i Şahadet getirerek yürüyorlar. Bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren, şâyân-ı hayret bir misaldir. Emin olmahsınız ki, Çanakkale Muharebesini kazandıran, bu yüüksek ruhtur." (2)
 
      Çanakkale'deki her asker, Hz. Peygamber (s.a.v)'in mübarek lisanından dökülen: "Cennete giren hiçbir kimse, yeryüzündeki her şey kendisinin olsa bile dünyaya geri dönmeyi arzu etmez. Sadece şehit, gördüğü muhteşem itibar ve ikram sebebi ile tekrar dünyaya dönmeyi ve on defa şehit olmayı ister." (4) müjdesi ile yoğurulmuş olarak müstesna bir şehitlik aşkıyla doluydu.
 
     Değerli Kardeşlerim!
 
        Bu zafer ucuza kazanılmış bir zafer değildir. Bugün bu aziz vatanda, huzur ve güven içinde yaşayan bizler, tüm şehit ve gazilerimize minnet ve şükran duygularıyla dolu olmalı ve yeni nesilleri de bu duygu ve düşüncelerle yetiştirmeliyiz.
      Çanakkaleyi geçemeyen düşmanlar o günden beri halen milletimizi ayakta tutan manevi değerleri ortadan kaldırmak, gençliğimizi Çanakkale ruhundan uzaklaştırmak, milletimizi parçalamak için çalışmaktadırlar. Ancak onlar iyi anlamışlardır ki, yüreklerde Çanakkale ruhu, gönüllerde iman ve vatan sevgisi oldukça, Çanakkale'yi geçmek değil, bu milletin elinden bir karış vatan toprağını almak bile ebediyen mümkün olmayacaktır.
 
       Muhterem Mü'minler!
 
          Bu vatan bize zor ve şerefli bir zaferle emanet edilmiştir. Her karış toprağında şehit kanı vardır. Bize düşen görev böyle tarihi olaylardan ibret alarak uyanık olmak, vatanımızı, milletimizi bölmeye çalışanların hain oyunlarına gelmemektir. Yüce dinimizin bizden istediği birlik, beraberlik, kardeşlik, sevgi, saygı ve hoşgörü içerisinde vatanımızın ve devletimizin gelişmesi ve güçlenmesi için hep birlikte gayret göstermektir. Bunu başardığımız takdirde geleceğe güvenle bakabiliriz. Bu duygu ve düşüncelerle bütün şehitlerimize rahmet, gazilerimize de sağlık ve sıhhat diliyorum.
 
 
HAZIRLAYANIN ADI: Veli ÖZEL 
UNVANI: Toybelen Mahallesi Irmak Camii İmam-Hatibi /İlkadım     
 
Diyanet İşleri Başkanlığınca daha önce hazırlanan hutbelerden değildir.
 
1-Bakara, 2/190
2-Çanakkale savaşlari.com.edu.tr
3-Buhari, Cihad: 21
 
 
 

 

Yazan:(Yönetim) | 14.03.2011 - 05:51:33|Okunma :4076 Word"e Aktar

Yeni Hutbeler
Aziz Şehitlerimize
Peygamberimiz Ve Merhamet
Çanakkale Zaferi Ve Şehitlik
Mehmet Akif Ve İstiklal Marşı
İslam'da Kurban Kesmenin Önemi
Camiler Ve Din Görevlileri Haftası
İslamda Çocuk Sevgisi.
İslam'da Okumanın Önemi.
Su Kaynaklarını İyi Kullanalım
Mahşer Ahvali

En Çok Okunan Hutbeler
Aziz Şehitlerimize
İslam'da Okumanın Önemi.
İslam'da Kurban Kesmenin Önemi
İslam Zararlı Alışkanlıkları
Peygamberimiz Ve Merhamet
İslamda Anne Sevgisi
Eşler Arasında Sevgi ve Saygı
Çanakkale Zaferi Ve Şehitlik
Kurban Bayramı Hutbesi
İslamda Çocuk Sevgisi.
Anasayfa