Anasayfa | Tüzüğümüz | Tarihçemiz | Baframız | Hutbeler | Haberler | Yönetim | Denetim | Videolar | Resimler | İletişim
İslamda Çocuk Sevgisi.|Bafra Din Görevlileri Derneği - Web Sitesi
İslamda Çocuk Sevgisi.

 

İL                   : SAMSUN
AY-YIL         : NİSAN - 2010
TARİH          : 23.04.2010
 
 
İSLAM’DA ÇOCUK SEVGİSİ
                         Değerli Müminler!
   Yüce Allah'ın insanlara sunduğu en büyük nimetlerden biri de hiç şüphesiz, çocuklarımızdır. Gözlerimizin aydınlığı, evlerimizin neşe kaynağı olan çocuklarımız, bizlere dünyada mutluluk verdikleri gibi, ahiret mutluluğu için de birer vesiledirler. Kuranı kerimde: “Bilin ki mallarınız ve çoluk çocuğunuz birer deneme aracıdır. Allah katında ise büyük bir mükafat vardır.” (1) buyrularak bu hususa dikkat çekilmektedir. Dünya hayatının en güzel meyvesi olan çocuklarımız, sevginin de en güzeline layıktırlar. Çocukları sevmek, onlara şefkat ve merhametle yaklaşmak ve onların mutluluğu için çaba göstermek, hem insani hem de dini görevimizdir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.): "Küçüklerimize sevgi, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir." [2] buyurmuştur.
             Aziz Müminler!
     Hz. Peygamber (s.a.v) Efendimizin çocuklara olan sevgisini hepimiz biliyoruz. Çocuklarla çocuklaşan, onları gördüğü zaman yüzü gülen, yolda karşılaştığı çocuklara selam veren, onları kucaklayıp öpen ve onlarla oyunlar oynayan sevgili Peygamberimiz (s.a.v), çocuk sevgisinin en canlı örneklerini bize sunarak, bu konuda da en güzel örneğimiz olmuştur. Çocukların onun hayatında ayrı bir yeri vardı. Peygamberimiz (s.a.s.) çocukları çok sever ve onlara değer verirdi. Bir gün O’nun, torunu Hz. Hüseyin'i öptüğünü gören bir sahabe: "Benim on tane çocuğum var. Şu ana kadar hiç birini öpmedim." deyince, Peygamberimiz (s.a.s): "Merhamet etmeyene merhamet olunmaz" [3] buyurmuştur. Yine Peygamberimizin çocukları öptüğünü gören bir bedevi: "Siz çocukları öper miydiniz? Biz hiç öpmeyiz" deyince, Peygamber Efendimiz (s.a.s): “Allah senin kalbinden merhameti almışsa ben ne yapabilirim.”[4] diyerek onu uyarmıştır. Peygamberimizin hayatında sıkça rastladığımız bu gibi örnekler onun çocuklara olan sevgisinin ne kadar büyük olduğunu bizlere göstermektedir.
           Değerli Müminler!
   Çocuklar sevgiye ve ilgiye her şeyden daha fazla ihtiyaç duyarlar. Yeterince sevgi alamamış, sevgiye
doymamış çocukların büyüdüklerinde başkalarını sevmeleri de zordur. Çocuklarımızın gelecekte mutlu ve topluma faydalı bireyler olmalarını istiyorsak, ihtiyaç duydukları ilgi ve sevgiyi şımartmadan ve nefret ettirmeden kız-erkek ayırımı da yapmadan onlara vermeliyiz. Çocuklarımıza karşı davranışlarımızda dikkat etmemiz gereken hususlardan birisi de onlara eşit davranmaktır. Sevgi gösterirken bile kız çocuğunu ihmal ederek erkek çocuğuna ayrıcalıklı davranılmasına Peygamberimiz karşı çıkmıştır. Ashabını bu hususta uygun bir şekilde uyaran Peygamberimiz (s.a.v.): "Çocuklarınız arasında (mal taksimi de dahil olmak üzere her konuda) adil davranınız" [5] buyurmuştur. Çünkü çocuklar arası ayırım, onların birbirine karşı düşmanlık beslemesine, zaman zaman da daha büyük problemlere yol açtığı bilinen bir gerçektir.
 
        Hutbemi, yüce Rabbimizin bir âyet-i celilesinin mealiyle bitirmek istiyorum.“Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. O ateşin başında gayet katı, çetin, Allah’ın kendilerine verdiği emirlere karşı gelmeyen ve kendilerine emredilen şeyi yapan melekler vardır.”(5)
HAZIRLAYAN: Ahmet ÇAKIR
UNVANI: Karamustafalı Köyü Kırmızıerik
Mahallesi Cami İmam Hatibi / ÇARŞAMBA
 
Diyanet İsleri Başkanlığınca daha önce hazırlanan hutbelerden değildir.
 
 
1-Enfal: 8/28
2-Tirmizi-Birr-15
3-Buhari-Edep-18
4-Buhiri-Edep- 18
5-Tahrim: 66/ 6

Yazan:(Yönetim) | 21.04.2010 - 08:39:54|Okunma :3445 Word"e Aktar

Yeni Hutbeler
Aziz Şehitlerimize
Peygamberimiz Ve Merhamet
Çanakkale Zaferi Ve Şehitlik
Mehmet Akif Ve İstiklal Marşı
İslam'da Kurban Kesmenin Önemi
Camiler Ve Din Görevlileri Haftası
İslamda Çocuk Sevgisi.
İslam'da Okumanın Önemi.
Su Kaynaklarını İyi Kullanalım
Mahşer Ahvali

En Çok Okunan Hutbeler
Aziz Şehitlerimize
İslam'da Okumanın Önemi.
İslam'da Kurban Kesmenin Önemi
İslam Zararlı Alışkanlıkları
Peygamberimiz Ve Merhamet
İslamda Anne Sevgisi
Eşler Arasında Sevgi ve Saygı
Çanakkale Zaferi Ve Şehitlik
Kurban Bayramı Hutbesi
İslamda Çocuk Sevgisi.
Anasayfa