Anasayfa | Tüzüğümüz | Tarihçemiz | Baframız | Hutbeler | Haberler | Yönetim | Denetim | Videolar | Resimler | İletişim
İslam Zararlı Alışkanlıkları|Bafra Din Görevlileri Derneği - Web Sitesi
İslam Zararlı Alışkanlıkları

 

İL                   : SAMSUN
AY-YIL         : MART /2010 
TARİH          : 05.03.2010 
 
 
                                     İSLAM ZARARLI ALIŞKANLIKLARI YASAKLAR
 
Muhterem Müslümanlar!
 İnsanları diğer canlılardan ayıran en önemli özellik, onun akıl ve düşünce yeteneğine sahip olmasıdır. İnsanın "insan" olarak kalabilmesi için onun bu özelliğinin korunması gerekir. İslam, akla ve düşünme yeteneğine önemle vurgu yapar, insan ile onun bu önemli ayrıcalığı arasına girebilecek her türlü engeli yasaklar. Bu sebeple, aklı perdeleyen, onu zaafa uğratan, düşünme yeteneğini sınırlayan her türlü maddenin    vücuda alınmasını, kullanılmasını yasaklamıştır. Her türlü alkollü içkiler ve uyuşturucularla, kumar gibi aklı meşgul eden,  zaman ve enerjinin boşa harcanması anlamına gelen zararlı alışkanlıklar haram kılınarak dinimizce yasaklanmıştır. Bu tür kötü alışkanlıklar, insanlığın yararına harcanması gereken maddi kaynağın, beden ve beyin gücünün ve bunların   temel kaynağı olan insan sağlığının heba olup gitmesine sebep olmaktadır.
 
Muhterem Mü'minler!
 Dinimizin amacı, insanların sağlıklı ve mutlu yaşamalarını sağlamaktır. İslam dini de bu amaca ters düşen her türlü davranışı yasaklamış, bunları büyük günahlardan saymıştır. Dinimizin haram kıldığı içki, esrar, eroin gibi maddeler beyni uyuşturarak insanın düşünmesini, üretmesini hatta yaşamasını engellemektedir. Hatta sigara ise "bir kerelik" diye başlanıp insanı müptela haline getiren bir illettir. İnsan sağlığına zarar verdiği gibi çevre kirliliğine de sebep olmaktadır. Toplum hayatını bozan zararlı alışkanlıklar hakkında Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruluyor: Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister.
 
Artık vazgeçiyor musunuz?" (1) buyrulmakta ve bunlardan kaçınılması istenmektedir. Peygamberimiz (s.a.v) insanları içki ve uyuşturucu kullanmamaları konusunda uyarmıştır. “İçki bütün kötülüklerin anasıdır.”(2) buyurarak içki içmenin pek çok kötülüğe yol açacağını belirtmiştir.
Değerli Kardeşlerim!
 Zararlı alışkanlılardan biride kumardır. Kumar; Para veya değerli bir eşya karşılığı oynanan oyundur. Kumarda bir taraf kazanıp sevinirken diğer taraf kaybedip üzülmektedir, bugün kazananın, bir başka gün daha fazlasını kaybetmesi her zaman mümkündür. Kumar şans ve hileye dayanan bir oyundur, bu nedenle de dinimize göre kumar, kesinlikle yasaklanmıştır. İslam dini, çalışarak kazanmayı ve emeğin karşılığının alınmasını emretmektedir.
 
Aziz Cemaat!
 Zararlı alışkanlıklar, insanı genellikle duygu ve heyecanların hâkim olduğu gençlik yıllarında esir almaktadır. Özellikle gençlik çağına geçiş, bu konuda kritik dönemdir. Son yıllarda, kötü alışkanlıklara kapılma yaşının ülkemizde de gittikçe aşağıya inmekte olduğunu üzülerek görmekteyiz.
 Bu konuda   anne   ve   babalara   önemli   görevlerdüşmektedir. Çocuklar ile aralarında bilinçli, sevgi ve güvene dayalı bir ilişki ortamı kurulmalıdır. Çocuğun arkadaş çevresi, okula, işe gidiş gelişleri gözlenmelidir. Çocuklarların davranışlarında beklenmedik bir değişiklik olursa, bunun sebebi usulünce araştırılmalıdır. Manevi duygudan, sevgi ve şefkatten yoksun gençlerin kötü alışkanlıklara kapılma tehlikesi daha fazladır. Bizler aklımızı kullanmalı, sağlığımızı ve mutluluğumuzu düşünmeliyiz. Her türlü zararlı alışkanlıktan uzak durmalıyız.
 
HAZIRLAYANIN ADI :    Hasan SAĞLAM
ÜNVANI : Hürriyet Beldesi Fener Mah. Camii İmam-Hatibi ÇARŞAMBA
 
Diyanet işleri Başkanlığınca daha_ önce hazırlanan hutbelerden değildir.
 
1- Maide. 5/90-91
2- İbrahim Canan, Hadis Ansiklopedisi, e.7 s.267
 

 

Yazan:(YÖNETİM) | 04.03.2010 - 02:00:18|Okunma :4527 Word"e Aktar

Yeni Hutbeler
Aziz Şehitlerimize
Peygamberimiz Ve Merhamet
Çanakkale Zaferi Ve Şehitlik
Mehmet Akif Ve İstiklal Marşı
İslam'da Kurban Kesmenin Önemi
Camiler Ve Din Görevlileri Haftası
İslamda Çocuk Sevgisi.
İslam'da Okumanın Önemi.
Su Kaynaklarını İyi Kullanalım
Mahşer Ahvali

En Çok Okunan Hutbeler
Aziz Şehitlerimize
İslam'da Okumanın Önemi.
İslam'da Kurban Kesmenin Önemi
İslam Zararlı Alışkanlıkları
Peygamberimiz Ve Merhamet
İslamda Anne Sevgisi
Eşler Arasında Sevgi ve Saygı
Çanakkale Zaferi Ve Şehitlik
Kurban Bayramı Hutbesi
İslamda Çocuk Sevgisi.
Anasayfa