Anasayfa | Tüzüğümüz | Tarihçemiz | Baframız | Hutbeler | Haberler | Yönetim | Denetim | Videolar | Resimler | İletişim
Kurban Bayramı Hutbesi|Bafra Din Görevlileri Derneği - Web Sitesi
Kurban Bayramı Hutbesi

 

 İL                  : SAMSUN
AY-YIL         : KASIM /2009
TARİH          : 27.11.2009
 
 
           KURBAN BAYRAMI
 
    Muhterem Müslümanlar!
 
      Bugün, dini bayramlarımızın ikincisi olan Kurban Bayramını idrak etmiş olmanın sevincini yaşıyoruz. Bizleri bu mübarek günlere kavuşturan Allah’a hamdediyor, o’nun sevgili Rasulüne salat ve selamlarımızı sunuyoruz.
Bayramlar sevinçlerin paylaşıldığı, gönüllerin çoştuğu, kalplerin yumuşadığı, akraba ve komşuların ziyaret edildiği, artık dargınlıkların sona erip, birlik ve beraberliğimizin kuvvetlendiği, öksüz ve yetimlerin sevindirildiği, fakir ve muhtaçlara yardım edilerek onlarında bayram sevincine ortak edildiği, misafirlerin güler yüzle karşılandığı ve ikramların yapıldığı mutlu günlerdir.
Değerli Müminler!
Kurban Bayramında Allah’a yakın olmak niyetiyle mukim ve zengin olan her Müslüman kurban kesmelidir. Yüce Allah Kur’an-ı Kerimde; “Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Fakat ona sizin takvanız (Allah’a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah’ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele.”(1) buyurmaktadır.
Sevgili Peygamberimiz ise; “Ademoğlu kurban bayramı gününde Allah için kurban kesmekten daha sevimli bir iş yapmış olmaz.” (2) buyurarak bizleri kurban kesmeye teşvik etmiştir. Kurban Bayramının bir özelliği de hac ibadetinin o günlerde yapılmış olmasıdır.
 
 
 
    Öyle ki, dünyanın her yerinden farklı ırk ve dillere mensup milyonlarca müslümanın haccetmek niyetiyle bir oraya gelerek oluşturdukları tablo, bayramın değerini ortaya koyan bir başka muhteşem manzaradır.
Aziz Müminler!
Bayram günlerini sevgi, saygı, huzur ve mutluluk dolu günler olduğu bilinciyle yaşayarak bizi dünya ve ahirette huzursuz edecek davranışlardan uzak duralım. Çocuklarımıza sevgi ve ilgi ile yaklaşarak onlar için en değerli ve mutlu günler olan bayram günlerinde çocuklarımızı yalnızlığa itmeyelim. Bilhassa öksüz ve yetim olan kimsesizlere sahip çıkalım. Annemizi, babamızı, akraba ve komşularımızı ziyaret ederek hayır dualarını alalım. Hastanelerde, hasta yatağında, mahkum evinde, huzurevlerinde bir yudum sevgiye muhtaç kardeşlerimizin varolduğunu unutmayalım. Fakir ve yoksullara yardım etmek suretiyle kestiğimiz kurbanların etlerinden vererek onların da bayram sevinci yaşamalarına vesile olalım. Kurban ibadetini yerine getirirken çevremizin temiz kalmasına dikkat ederek sağlığımızı tehdit eden unsurlara meydan vermeyelim. Arefe günü sabah namazından başlayıp bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar devam edecek olan teşrik tekbirlerini, her farz namazın akabinde getirmeyi unutmayalım.Bu duygularla hepinizin bayramını tebrik ediyor, ülkemiz, milletimiz ve İslâm Alemi için hayırlara vesile olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.
 
                           HAZIRLAYANIN ADI : Ahmet KELEŞ
                     ÜNVANI   : Kızılcaören Köyü Camii İmam-Hatibi VEZİRKÖPRÜ
 
Diyanet İşleri Başkanlığınca daha önce hazırlanan hutbelerden değildir.
 
1-Hac, 37.
2-Tirmizi, Edahi 1.

Yazan:(mehmetcan) | 26.11.2009 - 00:56:21|Okunma :3392 Word"e Aktar

Yeni Hutbeler
Aziz Şehitlerimize
Peygamberimiz Ve Merhamet
Çanakkale Zaferi Ve Şehitlik
Mehmet Akif Ve İstiklal Marşı
İslam'da Kurban Kesmenin Önemi
Camiler Ve Din Görevlileri Haftası
İslamda Çocuk Sevgisi.
İslam'da Okumanın Önemi.
Su Kaynaklarını İyi Kullanalım
Mahşer Ahvali

En Çok Okunan Hutbeler
Aziz Şehitlerimize
İslam'da Okumanın Önemi.
İslam'da Kurban Kesmenin Önemi
İslam Zararlı Alışkanlıkları
İslamda Anne Sevgisi
Eşler Arasında Sevgi ve Saygı
Peygamberimiz Ve Merhamet
Çanakkale Zaferi Ve Şehitlik
Kurban Bayramı Hutbesi
İslamda Çocuk Sevgisi.
Anasayfa